Co warto wiedzieć o zielonej herbacie?

Wszechstronność orzeźwiającej zielonej herbaty wydaje się nie znać granic. Napój ten zawiera odpowiednie ilości kofeiny, które pomogą Ci doskonale zacząć dzień, a wysoka zawartość przeciwutleniaczy oczyszcza Twój organizm i niszczy wolne rodnik.

Chyba wszyscy znają zieloną herbatę jako skuteczne narzędzi przeciwko gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu w naszym ciele i poprawy zdolności do spalania kalorii. Jednak to nie wszystko, czym zielona herbata potrafi zaskoczyć. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy które warto wiedzieć o tym cudownym napoju.

Jest to ten sam liść, co w przypadku herbaty czarnej.

Zielona herbata oraz jej klasyczny, czarny odpowiednik są wytwarzane z tych samych liści tej samej rośliny (Camellia Sinensis). Jedyna, ale istotna różnica między nimi polega na tym, że zielona herbata nie jest poddawana utlenianiu, a nawet przetwarzana w ten sposób, aby uniknąć tego procesu. Właśnie dlatego jej kolor jest znacznie jaśniejszy, a liście pozostają lekkie, zachowują zielony kolor i mają zupełnie inny smak. Liście czarnej herbaty po zebraniu są pozostawione do wysuszenia na słońcu, a następnie przygotowane do dodatkowego przetworzenia.

Zieloną herbatę można wykorzystać do wspomagania wzrostu roślin.
Napar z zielonej herbaty ma podobne działanie do nawozu, ponieważ zawiera dużo azotu. Po wypiciu napoju warto wrzucić jego pozostałości do gleby lub doniczki. To nie tylko karmi rośliny, ale poprawia ogólną jakość gleby.

Może zapobiegać cukrzycy typu 2.

Choroba jaką jest cukrzyca typu 2 sprawia, że organizm staje się niewrażliwy na insulinę, a więc powoduje wzrost poziom cukru we krwi. Polisacharydy i polifenole, które posiada zielona herbata pomagają w regulacji tego zjawiska. Ponadto katechiny, które także zawiera zmniejszają skutki insulinooporności.

Pomaga wyeliminować nieświeży oddech.

Zielona Herbata może być codziennie stosowana jako naturalny płyn do płukania jamy ustnej. Badania wykazały skuteczność zielonej herbaty w eliminowaniu bakterii w naszych ustach, które często są przyczyną próchnicy zębów i nieświeżego oddech. Polifenole w zielonej herbacie hamują wzrost bakterii nawet o 30% i redukują powstawanie związków, które są powodem nieświeżego oddechu.

Może spowolnić proces starzenia się Twojego mózgu.

Nagromadzenie się różnych elementów oksydacyjnych w mózgu człowieka jest jedną z głównych przyczyn demencji i pogorszenia się kondycji umysłu. Katechiny występujące w zielonej herbacie mają niezwykle silne działanie antyoksydacyjne. Ponadto aminokwasy występujące w tym napoju obniżają poziom stresu.