Właściwości lecznicze pestek słonecznika

kwait

Dodawanie ziaren – wszelakich do większości dań jest świetnym nawykiem, który niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych korzyści – także tych prozdrowotnych. O walorach tego typu rozwiązań mówią nie tylko dietetycy i szefowie kuchni, ale także lekarze. W konsekwencji świadomość żywieniowa i zdrowotna społeczeństwa rośnie z roku na rok. Jednym z trendów ogarniających nasz kraj jest stosowanie ziaren słonecznika, które nie dość, że smaczne, to jeszcze zdrowe. I to właśnie na tym ostatnim aspekcie postanowiliśmy skupić się w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Właściwości ziaren słonecznika

Ziarna słonecznika zwane także pestkami pełne są ważnych – prozdrowotnych wartości. Duża zawartość aminokwasów, nasyconych i nienasyconych tłuszczów, a także szeroka gama witamin od E do B przez A i D sprawia, że regularne spożywanie tytułowych pestek walnie przyczynia się do zachowania równowagi naszego organizmu. Warto wspomnieć także o innych cennych wartościach słonecznikowych ziaren… Zaliczamy do nich antyoksydanty, a także ważne minerały pod postacią wapnia, potasu, żelaza oraz cynku. Łuskane pestki słonecznika to niezwykle obfite w wartości odżywcze składniki. Należy zwrócić uwagę na ich dużą zawartość witaminy E odpowiadającej za płodność oraz fitosteroli niezwykle ważnych w walce ze złą frakcją cholesterolu oraz chorobami serca.

kwiat

Wzmożona walka z cholesterolem

Wspomniane powyżej fitosterole są związkami chemicznymi, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi. W efekcie przyczynia się to do ochrony przed zmianami miażdżycowymi w obrębie naczyń krwionośnych. Specjaliści zalecają dodawanie 3-4 łyżeczek pestek słonecznika do określonych dań w ciągu doby, aby efekty były zauważalne. Warto podkreślić, że przekroczenie zalecanej dawki może zostawić negatywny ślad na naszej wadze, gdyż ziarna słonecznika są wysokokaloryczne oraz obfite w tłuszcz. Dzienna dawka fitosteroli nie powinna zatem przekraczać 3 gramów.

Więcej na temat walki z cholesterolem:

https://www.allecco.pl/dostatin-30-kapsulek-cholesterol.html
https://www.allecco.pl/mollers-serce-60-kapsulek-cholesterol-serce.html
https://www.allecco.pl/anticholest-30-kapsulek-cholesterol.html

Słonecznik w sztuce kulinarnej

Okazuje się, że słonecznik to nie tylko cenne źródło prozdrowotnych właściwości, ale także wyjątkowo smaczny dodatek do wielu dań, który od lat cieszy się szerokim zastosowaniem kulinarnym pośród wybitnych szefów kuchni. Ziarna można jeść same – na surowo, ale można także je przetwarzać poprzez przesmażenie. Wówczas wzmocnimy walor smakowych, a ziarna słonecznika w tej postaci będą doskonałym dodatkiem do dań takich jak ryby, mięsa, panierki, sałatki, czy owsianki. Coraz częściej w ostatnim czasie pestki słonecznika stanowią dodatek do past kanapkowych – np. hummusu.

las

Wybór słonecznika – czym się kierować?

Biorąc pod uwagę względy zdrowotne oraz odżywcze specjaliści zalecają zakup ziaren świeżych, bądź suszonych. Podczas zakupów warto zatem zwrócić uwagę, aby ziarna nie były smażone, doprawiane, ani prażone. Kierując się owym kryterium najrozsądniej wybierać pestki w łupinkach – wtedy mamy pewność, że ziarna są w pełni naturalne i zachowują swe najcenniejsze właściwości.