Wyjątkowo uciążliwe złamanie obojczyka – objawy, rehabilitacja i leczenie

obojczyk-rehabilitacja

Badania statystyczne ukazują, iż złamanie obojczyka dotyka 6% społeczeństwa – głównie sportowców, choć dolegliwość ta coraz częściej dotyka zwykłych przedstawicieli społeczeństwa. Podążając dalej za statystykami, warto odnotować, że blisko 50% złamań obręczy barkowej ma związek również ze złamaniem obojczyka, a przyczynę stanowi upadek na bark z wyprostowaną ręką, bądź silne – bezpośrednie uderzenie. Złamanie obojczyka to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, którą często bagatelizujemy. W dzisiejszym artykule postaramy przybliżyć się ten aspekt z uwzględnieniem powodów, objawów oraz metod leczenia. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest obojczyk?

Obojczyk to kość długości około 15cm. Z jednej strony jest spoiwem łączącym kość z mostkiem (staw mostkowo-obojczykowy), z drugiej zaś z łopatką tworząc staw barkowo-obojczykowy. Wespół z łopatką i kością ramienną, obojczyk kreuje kompleks obręczy górnej. O tym jak ważną kością w układzie jest obojczyk świadczy ponadto fakt, iż stanowi on rodzaj podpory utrzymującej staw ramienno-łopatkowy. Innymi słowy jest odpowiedzialny za mocowanie mięśni oraz więzadeł stanowiąc barierę ochronną dla struktur ramienno-szyjnych i piersiowych. Obecność stawów w tym obszarze umożliwia kompleksową ruchomość kończyny górnej.

Przyczyny złamania obojczyka

I tu wrócić należy do badań statystycznych. Jak wspominaliśmy złamanie obojczyka dotyka 6% społeczeństwa i jest następstwem aktywnego uprawniania sportu oraz wypadków komunikacyjnych. Bezpośrednie uderzenie w obręcz barkową, a także nagły upadek na bark to najpopularniejsze przyczyny złamania obojczyka. Ciekawostkę stanowi fakt, iż najwięcej urazów dotyka ludzi młodych – przed 35 rokiem życia. Znacznie częściej tytułowa dolegliwość dotyka mężczyzn, choć po 60 roku życia statystyki te ulegają gwałtownej zmianie i na tego typu uciążliwy kłopot bardziej narażone stają się panie.

obojczyki-tors

Objawy złamania obojczyka

Rozpoznanie złamania obojczyka jest nade proste, ponieważ położenie tytułowej kości jest powierzchowne. Obojczyk można wyczuć dotykiem – poprzez skórę. Najczęściej w miejscu złamania pojawia się spory obrzęk, który jest konsekwencją wynaczynienia krwi – efekt? Powstaje klasyczny siniak świadczący o złamaniu. Do innych objawów zaliczamy trudności w poruszaniu w obrębie górnych partii ciała, a także charakterystyczny – przenikliwy i często silny ból. Rzadziej, ale jednak mogą występować zawrotny głowy, mdłości i mroczki przed oczami.

Proces leczenie złamanego obojczyka

Rodzaj i długość leczenia zależy od wieku, stanu zdrowia, charakteru złamania oraz potencjalnego stopnia przemieszczenia. Kończyna najczęściej zostaje unieruchomiona na okres 4-5 tygodni. Następnie mamy do czynienia z rehabilitacją jak http://www.sport-med.pl/leczenie/fizjoterapia-rehabilitacja, której początek stanowią ćwiczenia pasywne, zaś ostatnią fazę gama ćwiczeń aktywnych. W skrajnych przypadkach niezbędna jest operacja .