Kontuzje rowerzystów – w jaki sposób im zapobiegać?

Sezon rowerowy w pełni. Znakomita – wiosenna pogoda walnie przyczynia się do rowerowych eskapad. Na ulicach i leśnych duktach spotkać można mnóstwo pasjonatów dwóch kółek – zarówno tych w wariancie amatorskim, jak i profesjonalistów. Niestety jedni i drudzy narażeni są na szereg kontuzji, które rowerzystom przytrafiają się nade często. Jakie urazy czekają na miłośników pedałowania? Jak im zapobiegać, no i najważniejsze – jak sobie z nimi radzić?

Urazy występujące u rowerzystów możemy podzielić na dwa główne rodzaje – urazy ostre, czyli takie, które powstają na skutek jednorazowego upadku oraz urazy przeciążeniowe będące konsekwencją przeciążenia danej struktury anatomicznej, przy czym warto podkreślić, że ten wariant prowadzi do uszkodzeń stopniowych. Urazy ostre w takich sytuacjach najczęściej są spowodowane nieoczekiwanym upadkiem. Zachowanie rowerzysty w takich sytuacjach stanowi odruch bezwarunkowy. Chroniąc się przed upadkiem ten odruchowo zasłania ręce głową, a następnie doznaje urazu obręczy barkowej, bądź kończyny górnej. Do najczęstszych urazów ostrych przytrafiających się kolarzom zaliczamy :

  • złamanie obojczyka
  • złamanie kości okolicy nadgarstka
  • złamanie kości okolicy łokcia
  • zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego

Powróćmy do urazów przeciążeniowych. Ich powodem jest najczęściej powtarzany wielokrotnie ruch obracania korbami zwany kolokwialnie pedałowaniem. Skutkiem tego rodzaju przeciążenia jest uraz przeciążeniowy o charakterze dynamicznym i najczęściej dotyczy on kończyn dolnych. Do tego typu urazów najczęściej zaliczamy:

  • konflikt rzepkowo-udowy
  • tendinopatia Achillesa
  • zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego

W przypadku takich urazów może być potrzebna rehabilitacja i fizjoterapia jak http://www.sport-med.pl/leczenie/fizjoterapia-rehabilitacja. Nieleczone mogą spowodować wiele problemów w przyszłości.

Drugim – popularnym powodem jest długotrwałe zachowanie pozycji zgięciowej. W praktyce jest to mechanizm przeciążeniowy o charakterze mechanicznym w wariancie przeciążenia statycznego. W takich sytuacjach szczególnie narażony pozostaje kręgosłup, a zwłaszcza odcinki – szyjny, lędźwiowy oraz okolice nadgarstka. Jak zapobiegać wszystkim powyższym urazom? Kluczem pozostaje profilaktyka o charakterze wielopłaszczyznowym. Ćwiczenia ogólnorozwojowe w postaci rozgrzewki pod warunkiem, że są cykliczne z pewnością przyniosą pozytywne skutki. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozciąganie kończyn oraz ćwiczenia związane z pośladkami. Z pewnością nie zaszkodzi też seria brzuszków, ponieważ mięśnie brzucha wbrew pozorom są narażone podczas jazdy zwłaszcza na nierównym terenie na wzmożony wysiłek.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w czynnym uprawianiu rowerowej jazdy ważna jest również tzw. sztuka upadania. Polega na wykonywaniu w tempie błyskawicznym określonych ruchów podczas upadania z roweru. Sztuka ta jest również uprawiana m.in. przez żużlowców oraz lekkoatletów uprawiających skok wzwyż oraz dal. Pomimo wielu metod ograniczających nabawianie się kontuzji stricte rowerowych warto przede wszystkim jeździć uważnie i zdroworozsądkowo.